Žádost o informace
Žádost o informace
Žádost o informace
Úvodní stránka> Rok 1989 v Československu očima středoškolačky + diskuse s pamětníkem
Kategorie: News, ZS Parentes

Rok 1989 v Československu očima středoškolačky + diskuse s pamětníkem

V úterý 19. listopadu 2019 proběhla v rámci projektu Jeden svět na školách projekce dokumentu 1989: Z deníku Ivany A., který se dívá na události roku 1989 […]

20. listopadu 2019

1.8 min read

V úterý 19. listopadu 2019 proběhla v rámci projektu Jeden svět na školách projekce dokumentu 1989: Z deníku Ivany A., který se dívá na události roku 1989 v Československu očima středoškolačky. Následovala beseda s pamětníkem, který události sametové revoluce prožil v podobném věku.

Jeden svět na školách - 1989

Předlohou filmu se stal autentický deník osmnáctileté Ivany A., která osobitým pohledem středoškolačky reflektuje poslední rok existence komunistického Československa. Maturitní ples kontrastuje s událostmi Palachova týdne; otravné oslavy 1. máje a memorování sovětských reálií k blížící se maturitě s první cestou na „Západ“; radostné zážitky posledních školních prázdnin s nástupem do nevábného zaměstnání a vyhlídkami na budoucí šedivý život. Přichází sametová revoluce…

Jeden svět na školách - 1989

Snímek Karla Strachoty je syntézou skutečných deníkových záznamů, sekvencí ze zpravodajských a publicistických pořadů, ukázek z dobového tisku, soukromých dokumentů a fotografií. Originální filmová výpověď o době před 30 lety, obohacená animacemi a výraznou hudbou, je určena zejména mladé generaci.

Zdroj: jsns.cz 1989: Z deníku Ivany A.

Jeden svět na školách - 1989

Po projekci přidal svou osobní výpověď o životě v totalitním Československu a o počátcích sametové revoluce host, pan Petras. Sdílel s dětmi zážitky spojené se svým zatčením, vyšetřováním a soudem v posledních měsicích komunistické éry roku 1989 i to, jak potom vnímal revoluci jako neuvěřitelný obrat a obrovskou pozitivní změnu.

Na závěr zasypaly děti hosta dotazy na detaily z policejních akcí VB, nedostatek zboží v obchodech, podoby vzdoru proti režimu nebo poslech zakázaných kapel.

Jeden svět na školách - 1989

Související příspěvky
Zobrazit všechny novinky
Přejít nahoru