Žádost o informace
Žádost o informace
Žádost o informace
Úvodní stránka> 5 českých vynálezců vládne pěti kolejím naší školy
Kategorie: News, ZS Parentes

5 českých vynálezců vládne pěti kolejím naší školy

Slavné osobnosti české vědy spojují děti napříč třídami naší školy. Již druhým školním rokem u nás probíhá celoroční a celoškolní hra zaměřená na spolupráci, […]

5. listopadu 2017

2.9 min read

Slavné osobnosti české vědy spojují děti napříč třídami naší školy. Již druhým školním rokem u nás probíhá celoroční a celoškolní hra zaměřená na spolupráci, rozvoj sociálních dovedností a dobrých vlastností ruku v ruce s prohloubením znalostí o velikánech českých dějin. Děti jsou proto rozděleny do kolejí, které nesou jména významných českých osobností.

Do které koleje patříš? Diviš, Heyrovský, Jánský, Ressel nebo Wichterle

Letos jsou koleje pojmenovány podle významných českých vědcůProkopa Diviše, přírodovědce, vynálezce bleskosvodu, Jaroslava Heyrovského, objevitele a zakladatele polarografie a nositele Nobelovy ceny za chemii z roku 1959, Jana Jánského, lékaře a objevitele krevních skupin, Josefa Ressela, vynálezce lodního šroubu, a Otty Wichterleho, vynálezce měkkých kontaktních čoček.

Rozdělení do kolejí

Na rozdíl od Školy čar a kouzel Harryho Pottera příslušnost ke koleji neurčuje Moudrý klobouk, ale los. Po rozdělení do kolejí, které proběhlo v prvním školním týdnu, děti nasbíraly informace o patronu, po kterém je kolej pojmenována, vytvořily o něm velký plakát s koláží informací a obrázků, zvolily si barvu koleje a namalovaly vlajku. Každá kolej si vybrala svého rektora, hlavu koleje, a děkana, který sčítá a zapisuje body pro kolej.

Rozdělení do kolejí

Za dobrý skutek získává celá kolej body

A můžeme hrát. Body pro kolej získávají děti kdykoliv během pobytu ve škole, když udělají dobrý skutek, někomu pomohou, za vstřícné jednání atp. V každé třídě visí malá nástěnka, kam třídní učitelka dětem získané body zaznamenává. Jednou týdně děkan úspěchy sečte a celkové skóre pak můžeme sledovat na společné nástěnce kolejí u jídelny.

Koleje

Rektoři a děkani rozhodují v Senátu

Zhruba jednou za 2 měsíce se scházejí rektoři a děkani kolejí v Senátu, kde mohou lobovat za své zájmy, vyjadřovat své názory, navrhovat změny, ale také se tam rozhodují, na co vydat peníze vybrané na školní besídce nebo jarním bazaru. Na jaře se tak třeba usnesli věnovat výtěžek na nákup Skutečných dárků humanitární organizace Člověk v tísni. Certifikáty můžeme obdivovat v 1. patře školy.

Skutečný dárek

Na projektový den se svou kolejí

Podle kolejí jsou děti rozděleny i během projektových dní, které se ve škole pořádají několikrát za rok. Také na pětidenním výletě v loňském školním roce školy děti putovaly po stopách patronů své koleje: Sv. Anežky ČeskéMilady HorákovéT. G. Masaryka nebo J. Á. Komenského. A i letos se mají děti na co těšit!

Po stopách sv. Anežky České

Související fotogalerie

Rozdělení do kolejí (7. 9. 2017)
Koleje ve školním roce 2017/2018 (3. 11. 2017)

Související příspěvky
Zobrazit všechny novinky
Přejít nahoru