Žádost o informace
Žádost o informace
Žádost o informace
Úvodní stránka> 17. listopad: žít ve svobodě není samozřejmé a je důležité si to připomínat
Kategorie: News, ZS Parentes

17. listopad: žít ve svobodě není samozřejmé a je důležité si to připomínat

I naše škola si v těchto dnech intenzivněji připomíná 30. výročí sametové revoluce. Pondělí 18. listopadu je posledním dnem pro odevzdání prací do soutěže o nejlepší báseň […]

16. listopadu 2019

1.9 min read

I naše škola si v těchto dnech intenzivněji připomíná 30. výročí sametové revoluce. Pondělí 18. listopadu je posledním dnem pro odevzdání prací do soutěže o nejlepší báseň k tomuto výročí. A už ve čtvrtek proběhlo velké celoškolní setkání všech dětí a učitelů, kteří podali svá svědectví o listopadu 1989 a životě v komunizmu.

17. listopad 1989 a následující sametová revoluce je nejvýznamnější událostí novodobých dějin, kterou mnozí z učitelského sboru zažili, jiní ji znají ze vzpomínek svých blízkých nebo jen z učebnic. Co znamenal 17. listopad pro naši společnost, pro nás osobně a jaký byl život před ním?

30. výročí sametové revoluce

Učitelé mluvili na téma:

  • Co je pro mne komunismus?
  • Kolik mi bylo 17. 11. 1989 let?
  • Co vím o kominuzmu z historie? (počátky vzniku – 48, justiční vraždy, represe, zástupci, 68, protesty, emigrace)
  • Hrdinové, kteří bojovali proti komunizmu
  • Vliv komunizmu na společnost (znárodnění majetku, zabavování domů, vznik JZD, plánované hospodářství – nedostatek, zákaz víry, skautingu, degradace památek, negativní dopad na morálku/ctnosti, propagace udavačství, pokrytectví, zbabělosti, podrazáctví, atmosféra strachu, násilí…)
  • Dopad na společnost přetrvává dodnes (restituce, ateismus, pokleslá morálka a hodnoty, přístup k zákazníkovi v obchodech, vztah zaměstnanců ke svému zaměstnavateli a spolehlivost, ztráta osobností a elit, vztah k zemi – otázka vlastenectví, mezilidské vztahy)
  • Přání

30. výročí sametové revoluce

Na závěr setkání zazněla společná modlitba učitelů za vlast a píseň Modlitba pro Martu.

Život ve svobodné a demokratické zemi je vzácný. Je třeba vážit si odvahy lidí, kteří o svobodu bojovali a hlásit se k nim. Je velmi snadné o svobodu přijít a je lehké zapomenout, jak těžce se kdysi v nesvobodě žilo. To je zhruba poselství, které se snažili učitelé dětem předat.

30. výročí sametové revoluce

Související příspěvky
Zobrazit všechny novinky
Přejít nahoru